Oszczędzanie energii elektrycznej – 10 prostych sposobów, które opłaca się znać
Każdy z nas co miesiąc płaci rachunki za energię elektryczną. Jest to jedna z podstawowych miesięcznych opłat. Ceny za energię elektryczną praktycznie przez cały czas rosną. Na rynku prosperuje obecnie wielu dostawców energii, którzy oferuję różne, nie rzadko ciekawe i lukratywne oferty przygotowane pod wybranych klientów indywidualnych. Ciekawym sposobem na zmniejszenie rachunków jest oszczędzanie energii elektrycznej. Jest to nie tylko zasobne dla naszego portfela ale również bardzo ekologiczne działanie w kwestii krajowego systemu elektroenergetycznego.
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej:
1. Wprowadzanie sprzętu elektronicznego, na przykład komputera bądź laptopa w stan uśpienia, co przekłada się na fakt, że urządzenie nie będzie pracować z pełną mocą, a jej częścią.
2. Jeśli posiadamy czajnik elektryczny, to gotujemy jedynie taką ilość wody, jaką aktualnie potrzebujemy, ponieważ większa ilość wody powoduje, że urządzenie pracuje z większą mocą i pochłania większą ilość energii elektrycznej.
3. Wymiana czajnik elektrycznego na tradycyjny. Powód jest bardzo prosty. Otóż gaz ziemny jest w dalszym ciągu tańszy od prądu.
4. Wyłączenie z kontaktu sprzętu, którego aktualnie nie używamy. Jeśli urządzenie działa w trybie uśpienia, czyli tak zwanym “stand-by”, to nadal pobiera z sieci energię elektryczną. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju ładowarki do telefonów, tabletów (które często pozostawimy w gniazdku nawet wtedy, gdy nie ładujemy urządzenia), drukarki, komputery, telewizory. Jeszcze wygodniejszy sposób to inwestycja w listwę antyprzepięciową, która nie dość, że chroni urządzenia przed zwarciem to i możemy je odłączyć od sieci za pomocą jednego przycisku.
5. Wymiana oświetlenia tradycyjnego na energooszczędne. Należy jednak pamiętać o ważnej kwestii – żarówka energooszczędna wykorzystuje dużą część mocy przy jej włączeniu, dlatego nie należy wyłączać oświetlenia energooszczędnego na krótką chwilę i po chwili znów go włączać.
6. Kupno sprzętu energooszczędnego, czyli takiego o klasie energetycznej A++ lub A+++. W tej kwestii najważniejszym wyborem jest lodówka, która pracuje praktycznie non-stop, dlatego wybór energooszczędnej lodówki jest bardzo ważny.
7. Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. Działa ona na tej zasadzie, że po wykryciu ruchu zapala się światło i po dłuższej chwili gaśnie. Ma to znaczenie na klatkach schodowych, na których często zapomina się o gaszeniu światła – takie rozwiązanie zaneguje nasze zapominalstwo.
8. Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jest to bardzo częsty błąd, polegający na zapalaniu światła w wielu pomieszczeniach jednocześnie, nie zważywszy, że w większości nikt nie przebywa.
9. Zmiana dostawcy energii. Gdy dostawca nie oferuje żadnych promocji, a ceny są wysokie, to warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z tańszym operatorem.
10. Nie wkładać gorących produktów do lodówki, ponieważ wtedy urządzenie musi pracować z większą mocą, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.