Lodówka energooszczędna – czy to się na pewno opłaca?

 

Lodówka to jedno z niewielu urządzeń, które muszą być włączone przez całą dobę. Ten tryb pracy bez przerwy oznacza, iż dowolna oszczędność energii zużywanej przez chłodziarko-zamrażarkę, przekłada się na mierzalne oraz dostrzegalne kwoty na rachunku za prąd. Jest to zauważalne wyjątkowo w sytuacji, kiedy dokonujemy wymiany. Starą oraz zużywającą wysoce pokaźne ilości prądu na ultranowoczesny model o najwyższej klasie energetycznej.

Tym samym zakup lodówki energooszczędnej może być bardzo opłacalny.

Wybierając ponad wszystko oszczędnościowe lodówki z bieżącej oferty ekonomicznej, nie patrzmy jednak tylko na zdeklarowane wartości szacowanego zużycia czy klasę elektryczną dostarczonego urządzenia. Najlepszy dobór sprzętu oszczędnie gospodarującego energią konieczną do jego działania powinien uwzględniać także nasze potrzeby. Zdecydowane wartości szacowanego zużycia są o tyle mylące, że lodówką zużywającą niedużo prądu w jakimś okresie czasu okaże się po prostu najmniejsza lodówka klasy A+++. Należy jednak zastosować wskaźnik będący stosunkiem rocznego zużycia energii do pojemności netto dostarczonego urządzenia. Innymi słowy, ile kilowatogodzin pochłonie jeden litr pojemności użytecznej danej lodówki. Im ta wartość będzie niższa, z tym oszczędniej gospodarującym energią modelem lodówki mamy do czynienia.

W niejakim stopniu pozorne są także klasy elektryczne.

Porównując poszczególne modele, między chłodziarko-zamrażarkami często można odnotować niebagatelne różnice w efektywności elektrycznej pomimo tej samej klasyfikacji. Jeżeli planuje się zakup lodówki oraz naszym priorytetem jest jak najmniejsze zużycie energii, to trzeba pamiętać, ażeby nie zmarnować niebotycznej efektywności energetycznej kupionego urządzenia poprzez nietrafne jego ustawienie w kuchni. Co gorsza najnowocześniejszy sprzęt klasy A+++ nie będzie pracował odpowiednio, jeżeli zostanie wprowadzony w nazbyt wąskiej wnęce obok piekarnika oraz w dodatku przy bardzo nasłonecznionym oknie. Toteż warto pamiętać, aby szczeliny wentylacyjne lodówki były trwale odkryte.

Temperatura pomieszczenia, w którym ustawiamy lodówkę, musi być dopasowana do klasy atmosferycznej naszej lodówki. Również powinno być nie najgorzej wentylowane. Nie ustawiajmy też lodówki w miejscu narażonym na spore nasłonecznienie albo, na które oddziałują odmienne źródła ciepła. Zużycie energii jest związane z ustawieniem temperatury. Jeżeli ustawiamy lodówkę tak, ażeby w chłodziarce oraz zamrażarce było jak najzimniej, nasz sprzęt zużyje znacznie więcej energii aniżeli podano w specyfikacji produktu. Lodówkę otwieramy na jak najkrótszy przeciąg czasu. Nie jest dopuszczalne żadne zostawianie otwartych drzwiczek. Nie należy wstawiać do lodówki potraw ciepłych. Wcześniej należy je doprowadzić do temperatury pokojowej.

Nareszcie warto mieć na uwadze znowuż jedno. Mianowicie najbardziej energooszczędne lodówki są z reguły droższe od analogicznych funkcjonalnie modeli, lecz poklasyfikowanych w podrzędnych klasach efektywności energetycznej.

Dodaj komentarz