Jak obniżyć rachunki za prąd? Kilka wskazówek

 

Ceny prądu cały czas rosną. Wiąże się to z różnymi ruchami w gospodarce, z aktualną koniunkturą, z sytuacja na rynku energetycznym i tak dalej. Obecnie niestety nieustannie kwota, jaką musimy płacić za kilowatogodzinę jest coraz większa i nie jest niczym dziwnym, że wielu ludzi bardzo to niepokoi. Często wysokie rachunki za prąd prowadzą do tego, że podpisujemy różne niekorzystne umowy z firmami, które oferują teoretycznie tańszą cenę prądu, jednak okazuje się nierzadko, że wpuszczają nas w maliny. Sprawdźmy więc jak obniżyć rachunki za prąd w sposób najbardziej bezpieczny.

Jak obniżyć rachunki za prąd? Najpierw – taryfa nocna

Przeglądając dokładnie ofertę dostarczania energii elektrycznej, która pochodzi od naszego aktualnego dostawcy, na pewno znajdziemy tam różne taryfy za prąd. Będzie tam również coś takiego jak taryfa nocna. O co tutaj chodzi? Otóż wybierając taką taryfę, energetyka zainstaluje u nas specjalny licznik prądu, który będzie zliczał ile zużyliśmy energii za dnia, a ile w nocy. Kilowatogodziny zużyte w nocy są nieporównywalnie tańsze od tych, jakie pobieramy za dnia. Skąd taka rozbieżność? Chodzi tu o to, że nocą sieć energetyczna jest o wiele mniej obciążona, ponieważ większość ludzi śpi i nie korzysta z prądu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma to sensu. Niby jak zmniejszyć rachunki za prąd biorąc nocną taryfę, skoro wtedy praktycznie z energii się nie korzysta? Otóż to jest oferta przede wszystkim dla tych, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, lub nawet z ciepłej wody z bojlera na kilkaset litrów, podgrzewanego grzałką. Wystarczy, że grzałka pracuje tylko nocą, gdy jest tańszy prąd, a za dnia po prostu wykorzystujemy to, co podgrzało się w zbiorniku. Powinno to spokojnie wystarczyć na cały dzień.

Następnie – inny dostawca

Nie da się ukryć, że nie każdy korzysta z ogrzewania elektrycznego, dlatego powyższy sposób niekoniecznie się przyda. Jednak są jeszcze inne metody, które mogą nam pomóc, jednak musimy tutaj być ostrożni. Chodzi o możliwość zmiany dostawcy energii na takiego, który oferuje najtańszy prąd. Oczywiście nikt nie będzie do nas prowadził nowych kabli. Zmieni się tylko podmiot, który sprzedaje nam kilowatogodziny prądu, niejako wirtualnie. Od paru lat taka opcja w Polsce jest prawnie dozwolona. Natomiast ten sam pozostanie dystrybutor prądu, będziemy więc płacić dwóm firmom, jednak ostateczny wynik może być dla nas korzystny. Najpierw sprawdźmy ile kosztuje prąd u innych dostawców, którzy dostępni są w naszym mieście. Uważajmy jednak na nieuczciwe firmy, bo takie się na tym rynku zdarzają. Zawsze możemy najpierw sprawdzić opinie w sieci, lub popytać wśród sąsiadów. W ten sam sposób możemy dowiedzieć się też gdzie najtańszy prąd. Po podpisaniu umowy będziemy dostawać dwa rachunki, jeżeli dobrze wybraliśmy, suma za jednostki kilowatogodzin oraz za dystrybucję będzie niższa, niż wcześniejsza kwota, jaką płaciliśmy jednej firmie.

Jak widać istnieją różne sposoby, w jakie możemy obniżyć rachunki za prąd. Musimy jednak być uważni i wybierać takie metody, które będą dla nas korzystne. Zawsze czytajmy dokładnie umowy, oraz sprawdzajmy propozycje taryfowe. Czasami może się bowiem okazać, że dostawcy zmieniać nie musimy, wystarczy tylko wybrać inną taryfę od tego, z którym już mamy podpisaną umowę. Oszczędzi nam to wielu formalności oraz ewentualnego ryzyka.

Dodaj komentarz