7 sprawdzonych metod na zmniejszenie rachunków za prąd!

 

Wiadomo powszechnie, że bez prądu w obecnym świecie nie można funkcjonować, jesteśmy zatem skazani na płacenie za niego albo szukanie jakiejś alternatywy. Skupmy się na oszczędnościach, które możemy wprowadzić w życie jak najszybciej. 

Warto zatem poznać 7 sposobów na ekonomiczne zmniejszenie rachunków za prąd.

Po pierwsze, metodycznie należy wymieniać sprzęty na dalece bardziej energooszczędne, co wydaje się oczywistością. Dawno kupione pralki, telewizory a także lodówki literalnie pochłaniają kilowaty energii elektrycznej, toteż przy wszelkiej okazji, np. awaria, warto pomyśleć o kupnie najnowszej generacji sprzętu.

Po drugie, należy wyłączać sprzęty na noc, także z trybu czuwania, ponieważ jedna, maleńka lampka, sygnalizująca gotowość telewizora do pracy, potrafi w przeciągu godziny zużyć dwa waty prądu. Bez wątpienia, znacznym utrudnieniem byłoby codzienne wyłączanie każdego sprzętu oddzielnie, dlatego warto, ażeby te najczęściej stosowane sprzęty podłączyć do jednej listwy przepięciowej i za pomocą jej włącznika odcinać prąd.

Po trzecie, należy rozumnie gotować wodę w czajniku elektrycznym. Toteż musimy nauczyć się z niego sprytnie korzystać. Warto sprawdzić, jaką pojemność mają najczęściej stosowane przez nas kubki i szklanki. Tylko tyle wody trzeba grzać, ile mam potrzeba. Lepiej wybierać te o podwyższonej mocy. Woda będzie się prędzej gotowała, co przełoży się na niższe zużycie prądu przez urządzenie.

Po czwarte, należy korzystać z żarówek energooszczędnych. Regularna wymiana źródeł światła w domu przynosi fascynujące efekty. Cóż, przedtem trzeba niemało zainwestować. Ogólnie jednak korzystanie ze świetlówek i lamp ledowych bardzo korzystnie wpływa na wysokość rachunków za energię. Warto też pomyśleć o zmniejszeniu mocy żarówek.

Po piąte, obsługa sprzętów kuchennych oraz sprzętów elektronicznych, np. telewizora i komputera. Nadmiernie często pozostają one włączone nawet wtedy, kiedy robimy coś całkowicie odmiennego. Telewizory są bardzo energochłonne, toteż warto ograniczać korzystanie z nich na rzecz ruchu na ożywczym powietrzu. Będzie niedrogo oraz zdrowiej.

Po szóste, należy pomyśleć o zmianie taryfy na nocną oraz weekendową. Tryb naszego życia wysoce się zmienił, a z tego wynikają coraz wyższe rachunki za prąd. Nawet w tygodniu kładziemy się spać około północy, korzystając do końca np. z telewizji, piekarnika. Jeśli prowadzi się taki tryb życia, warto pomyśleć o zmianie taryfy prądowej na nocną. Z reguły zakład energetyczny dostarcza wówczas prąd tańszy o blisko połowę. Taryfa nocna w zależności od regionu kraju jest o wiele bardziej opłacalna. Do tego dochodzą całe weekendy. Nie ma wszak problemu z ustawieniem opóźnionego startu różnych urządzeń elektrycznych.

Po siódme, rozsądne korzystanie z lodówki, ponieważ jest ona włączona cały czas. Trzeba pamiętać zatem o tym, aby otwierać ją na możliwie jak najkrócej. Nieodzownie, nie należy wtykać do niej ciepłych potraw a także pamiętać, żeby na jej ściankach nie gromadziła się wilgoć. Lodówka nie powinna stać w styczności z urządzeniami wytwarzającymi ciepło.

Dodaj komentarz